Rots in de branding

‘Vrienden komen en gaan, maar Kristel is voor het leven’

Steun van anderen is onmisbaar als je een longziekte hebt. Kristel en Ilse leerden elkaar in 2018 kennen in het Nederlands Astmacentrum in Davos. Daar ontstond een vriendschap voor het leven.

Ilse en Kristel

Kristel (41): ‘Ik vond het verschrikkelijk om naar Davos te gaan. In mijn eentje, twaalf weken weg van mijn gezin! Gelukkig kwam ik op Schiphol Ilse tegen die ook naar Davos ging. Het was meteen of ik haar al jaren kende. We raakten aan de praat en zijn daar nooit meer mee gestopt. Dankzij haar vond ik de tijd in Davos niet alleen zwaar maar ook leuk. Het was huilen én lachen. Wat wij in Zwitserland meemaakten snapt niemand, alleen wij.

Eenmaal weer thuis hielden we contact. We zien elkaar niet wekelijks, maar appen doen we elke dag, zo delen we alles met elkaar. En dan te bedenken dat Ilse al maanden eerder naar Davos zou, maar door gedoe met haar verzekering pas later ging, tegelijk met mij. Volgens mij moest dat zo zijn.  

Davos was heel zwaar en ik had ontzettende heimwee. Toch ben ik blij dat ik daar ben geweest, want ik ben er goed opgeknapt. En het grootste cadeau is dat ik Ilse heb ontmoet. Mijn liefste vriendinnetje voor altijd.’ 

Kristel en Ilse raakten bevriend in Davos

‘Wat wij in Davos meemaakten snapt niemand, alleen wij.’

Kristel

Ilse (33): ‘'Als ik tegen anderen zeg dat ik moe ben, reageren ze met: “Ik zou maar eens vroeg naar bed gaan.” Dat zal Kristel nooit zeggen, want zij snapt hoe ik me écht voel en weet dat het met een nacht goed slapen niet beter gaat. Ik was al eerder in Davos geweest. Ook toen heb ik lieve mensen leren kennen, maar met Kristel voelde de band meteen heel sterk. We hielpen elkaar tijdens moeilijke momenten. Toen zij vreselijke heimwee had, was ik er voor haar. En toen het bericht kwam dat ik volledig was afgekeurd – waar ik kapot van was – steunde Kristel mij.

Maar het meest bijzondere vond ik wel dat ik bruidsmeisje mocht zijn toen Kristel trouwde. Wauw, en dat terwijl we elkaar pas anderhalf jaar kenden! Dat bewijst wel hoe mooi en hecht onze vriendschap is. Afgelopen februari zijn we samen vijf dagen terug geweest naar Davos, de plaats waar onze vriendschap begon. Vrienden komen en gaan, maar met Kristel is het vriendschap voor het leven.'

Tekst: Annemarie van Dijk. Fotografie: Emmely van Mierlo 

Dit artikel heeft in LONGWIJZER 4, 2023 gestaan. Meer antwoorden op lezersvragen lezen? Vraag het magazine hieronder gratis aan.

Gratis nieuwsbrief

✔ Alles over behandeling van longziekten
✔ Laatste ontwikkelingen in onderzoek
✔ Tips om je longen gezond te houden

Ruim 120.000 mensen gingen je voor!

E-nose